Ráda chodím i do mlýna

01.08.2019

Jsou mlynáři chlapi, chlapi, když jim mlýny klapy, klapy, jsou mlynáři chlapi, chlapi, když jim mlýny jdou. Když jim mlýny nechtěj klapat, začnou jako šelmy plakat. Jsou mlynáři chlapi, chlapi, když jim mlýny jdou. Tuhle lidovou písničku určitě znáte!

S touto písní na rtech jsem se rozjela do Porčova mlýna na Blanensko, protože vím, že mlýn tady šlape. Panečku, a jak! Nejsem tu zdaleka poprvé. Cestou ze zámku v Lysicích jsem si řekla, že se tu zastavím. Ostatně z Lysic jsou to jen tři kilometry. Za chviličku už jsem ho viděla. Porčův mlýn, č. p. 25, obec Býkovice a mlýn jako z pohádky. A kde je mlýn, je i rybník.

Je to sice již starý "pán" tento mlýn, neboť jeho vznik se datuje někdy v 16. století, ale je funkční. Vážně mele! Viděla jsem ho v chodu na vlastní oči a vy máte tu možnost také, protože ve mlýně vás rádi uvidí, provedou, při prohlídce vám vše ukáží, vysvětlí a mlýn vám pustí, abyste tu nádheru viděli a slyšeli. Složení mlýna obsahuje mlýnské kameny, které sem byly převezeny ze mlýna z Morašic. Jedná se o francouzské skládané mlecí kameny, jejichž průměr je 104,5 cm a 17 cm širokou mlecí plochou. Projdete se po mlýnici, projdete se po světnici, uvidíte, jak žila mlynářova rodina, seznámíte se se spoustou nářadí a s náčiním, které bylo při mletí třeba. Nahoře pak uvidíte obrázky mlýna, jak vypadal před rokem 2008, kdy současní majitelé (tehdy spíše nadšenci, mohu-li usuzovat) polorozbořený a zchátralý mlýn koupili a začali s jeho rekonstrukcí podle plánů a kreseb z roku 1820. A že to nebylo jednoduché, to se tu dozvíte také.


Možná, že na chvíli i oněmíte, až zjistíte, že ve mlýně nemusíte pobýt jen tu chvilku (zhruba hodinku), kterou bude trvat jeho prohlídka, ale můžete se zde klidně ubytovat. Porčův mlýn nabízí tři stylové pokoje. Nakoukla jsem - a zůstala bych hned! Jestli budete mít chuť a zájem, pak se můžete věnovat i rybolovu a budete-li mít štěstí, tak vám tady váš úlovek připraví. Zkrátka a dobře, nemusíte mlýn hned po prohlídce opouštět. Vedle budovy mlýna, na hrázi rybníka je vybudováno příjemné posezení s restaurací. Tak se určitě rádi chvíli posadíte u vody a dáte si něco dobrého.

Autorka článku přiznává, že ráda peče. A protože k pečení je mouky třeba, tak se cítí ve mlýně jako doma! A jestli to čirou náhodou přečte i Pan Otec, pak by si autorka přijela do mlýna semlít pár korců mouky.

Marika Korcová

Na samý závěr, abych to uvedla na pravou míru uvádím - co jiného, než staré míry.

  • Pro měření obilí byl korec = 1,522 měřice (míry) = 2,9635 krychl. stop = 93,62 litru.
  • Korec pražský čili zemský = 93,62 litru = 4 věrtele = 16 čtvrtcí. Toto byl korec míry "sháněné"-rovné. Korec "míry vrchovaté" = 9/8 sháněného - rovného korce.
  • Korec český (strych) = 1,522 rak. měřice = 93,62 litru = 4 věrtele po 23,29 litru = 8 achtlů po 11,645 litru = 16 velkých mírek po 5,82 litru.
  • Korec byl i míra plošná - 1 korec = 28,77321 arů, 2877,321 m²

zdroj: https://www.bilyujezd.cz/bu/kronika/pr03.html

Fotografie u článku: archiv autorky

© 2019 Marika Korcová autorské stránky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky