Když kněz miloval ženu

05.08.2019
zámek Mirabell v srdci Salzburgu
zámek Mirabell v srdci Salzburgu

Právě se procházím zahradami zámku Mirabell. Myslím na Salome Alt a přemýšlím, jak asi silná  musela být tehdy žena, když  poslechla hlas svého srdce a žila nesezdaná s mužem, který byl navíc duchovním. Ale hezky postupně.


Jsem v samém srdci rakouského města Salzburgu. Zámek Mirabell byl vystavěn v roce 1606 na pravém břehu řeky Salzach arcibiskupem Wolfem Dietrichem von Raitenau (1559-1617). Mirabell je opředen příběhem opravdové lásky. Celoživotní lásky arcibiskupa k ženě, kvůli které se dokonce snažil získat z Říma výjimku, aby se mohl jako duchovní oženit. Takové byly jeho city k Salome Alt, pro kterou dal arcibiskup zámek vystavět.

Kdo byla Salome Alt?

Tato dívka, velmi krásná dívka, jak uvádějí některé prameny, dokonce označována jako nejkrásnější dívka tehdejšího Salzburgu, pocházela z bohaté patricijské rodiny. Narodila se 21. září 1568. Na jedné společenské události, či snad přímo na svatbě se potkala s mladým mužem, Wolfem Dietrichem, kterého naprosto okouzlila. Oba se do sebe zamilovali. A jelikož opětovala city W.D. von Raitenau, její rodina se jí zřekla. Po té, co se z Wolfa stal Fürstbischof, tj. kníže-biskup, pokoušel se i přes svůj stav získat výjimku, povolení z Říma, ke sňatku s krásnou Salome Alt.


Zámek, dříve nazývaný Altenau, byl zámek pro Salome Alt, pro obdivuhodnou ženu, která měla s arcibiskupem patnáct dětí. Salome nežila ve stínu svého životního partnera. Její postavení bylo ve společnosti akceptováno, nikdo z jejich svazku nedělal tajemství, Salome Alt se aktivně podílela na společenském životě salzburského dvora. A tak i navzdory svému osudu, žili svůj příběh lásky, šťastné lásky, jakoby byli manželé, ač se jimi nikdy nestali. První dítě, syn Hannibal se narodil v roce 1593 a po něm následovalo dalších čtrnáct sourozenců, z nichž údajně deset se dožilo dospělosti. Ať tak či tak, dalo by se říci, že spolu šťastně žili až do smrti. V roce 1609 jí dokonce císař Rudolf II. povýšil do šlechtického stavu a tímto aktem mimo jiné uchránil děti Wolfa a Salome puncu nemanželských dětí.

V Solnohradu jinak

Abychom lépe pochopili samotný Salzburg, řekněme si, že téměř do poloviny 19. století bylo Solnohradsko autonomním územím. Vídeňští Habsburkové tu měli velmi omezené pravomoci. Hlavní byla místní správa, v jejím čele stál kníže-biskup. Toto uspořádání mělo pro rozvoj celého Solnohradska zásadní význam. Pokud se budete procházet Salzburkem, jistě na to brzy přijdete sami. Prvním mužem Solnohradu je tedy kníže-biskup.

Jak končí příběh plný lásky?

Tak to vše si připomínám a o tom přemýšlím, když se procházím zahradami zámku. Mimochodem na Mirabell ho přejmenoval nástupce arcibiskupa Marcus Sittikus. V roce 1612 byl arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau sesazen a uvězněn. Byl totiž v rozporu s bavorským vévodou Vilémem V, zřejmě z důvodů konfliktů na obchodu se solí, a Salome Alt musela i s dětmi zámek opustit. V roce 1622 kupuje sídlo v horním Rakousku ve Welsu. Od smrti Wolfa Dietricha von Raitenau prý Salome nosila již jen smuteční šaty. Svůj život dožila 27. června 1633 ve věku 64 let. Nádherný příběh, co říkáte?

Zámek Mirabell

Pojďme se podívat na zámek. Dnes je tato neoklasicistní budova spolu se zahradami zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Současnou podobu získal zámek po přestavbě, která následovala po zničujícím požáru a tak vzhled paláce, jak ho vidíme nyní, datujeme rokem 1818. V současné době je zámek sídlem salzburského magistrátu a prozradím, že po nádherném schodišti vyjdeme do patra, kde nahlédneme do Mramorového sálu. Ten dnes slouží jako svatební síň. Nemělo by vás překvapit, jelikož se nacházíte ve městě Mozarta, že zde jako dítě koncertoval i malý Amadeus.

V zahradách zámku Mirabell

Zahrada Mirabell má dvě části, na jižní straně zámku je ta větší část s fontánou a v jejím okolí uvidíte čtyři barokní sousoší s antickými výjevy. Od zámku pohledem přes zahrady dotváří celou tu nádhernou scenérii pohled na pevnost Hohensalzburg, významnou dominantu města, založenou v roce 1077 arcibiskupem Gebhardem. Jde o největší zachovanou památku svého druhu ve střední Evropě a pokud zatoužíte při pohledu ze zahrad navštívit Hohensalzburg, pak máte možnost pěšky, anebo lanovkou. Zahrady Mirabell jsou barokním dílem a na jejich úpravě se podílel J. B. Fischer z Erlachu a později F. A. Danreiter. Fontány, sochy, labyrinty, neustále kvetoucí květiny a to prý až 100 000 kusů, tvoří dokonalé místo krásy, romantiky a odpočinku v centru města. V jižní části zámku se nachází i oranžerie z roku 1725 a od roku 2008 zde najdeme také Barokní muzeum. Jestli se tady nebudete cítit jako v pohádce, tak již nevím kde.


Marika Korcová

© 2019 Marika Korcová autorské stránky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky