Kaštiel Betliar

05.08.2019

Zhruba pět kilometrů od města Rožňava, na historickém území, kterému se říká Gemer, na východním Slovensku, stojí skutečně luxusní sídlo - kaštiel Betliar, které po mnoho staletí patřilo rodu Andrássy, jehož členy považujeme za jedny z nejvýznamnějších aristokratů v Evropě v 19. století.

Betliar je jediným kaštielem na Slovensku, který se po roce 1945 zachoval ve zcela původní podobě, jak zařízením, tak i svými bohatými sbírkami.
Pokud Vám něco říkají jména grófů Emanuel Andrássy či gróf Gyula Károly (Julius Karel) Andrássy  (3. března 1823, Košice- 18. února 1890, Volosko, Chorvatsko) byl uherský šlechtic a státník, rakousko-uherský politik, který se stal prvním ministerským předsedou v Uherském království po Rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867. Později zastával funkci ministra zahraničních věcí Rakousko-Uherska a mimo jiné je znám i jeho blízký vztah k rakouské císařovně a české královně Alžbětě Bavorské, tj. Sissi.


Fotogalerii si můžete prohlédnout zde

 https://www.snm.sk/?kastiel-betliar-galerie&galeria=kastiel-betliar&nove=1


Vraťme se však k prvnímu jmenovanému, kterým je gróf Emanuel I. Andrássy, buržoazní politik, podnikatel, gemerský župan (03. 03. 1821 Košice - 23. 04. 1891Gorizia, Itálie), přezdívaný železný gróf.
Vystudoval na gymnáziu v Tate a na univerzitě v Pešti.
Díky svému podnikání v oblasti těžby a zpracování železné rudy, stal se druhým nejmajetnějším mužem v Uhersku. V gemerském železorudném podnikání byla jeho podíly spolu s podniky prince Augusta Sachsen-Coburg největší a menší firmy jim nedokázaly konkurovat. Emanuel využil této situace a ostatní neprosperující železárny a doly odkoupil.
Vypracoval se na jednoho z největších dodavatelů surového železa pro monarchii, produkoval až jednu třetinu dodávek.


Po Rakousko-uherském vyrovnání se stal akcionářem s největšími podíly v bánských společnostech. Bezezbytku využil stoletou tradici hornictví v Gemeri, vlastní doly a hutě zmodernizoval a za jeho éry toto odvětví vzkvétalo.Byl prvním předsedou Spolku hornouherských železářů a inicioval založení Salgótarjánské železářské společnosti. Po ukončení studií podnikal cesty po mnoha evropských a asijských státech.
Je autorem cestopisu, Cestování po východní Indii", který však psal v madarštině a jeho dílo, které sám Emanuel jako výborný malíř a kreslíř doplnil vlastními ilustracemi z cest, dosud čeká na slovenský překlad.
V kaštieli budete mít příležitost vidět i některá jeho díla. Tak nyní už víte, proč se mu říkalo železný gróf.
V letech 1880-1886 přestavěl spolu se svým synem Gejzou kaštieľ na způsob loveckého zámečku, který zařídili honosným způsobem jako své reprezentativní sídlo.


Gejza I. nechal zámeček za nějaký čas ještě zrekonstruovat, takže začátkem 20. století má již plně dnešní podobu. Vzniklá luxusní rezidence s 16ti koupelnami, ústředním vytápěním, elektrickým osvětlením, mnoha apartmány, které byly obývány rodinou Andrássy, ale a to musím dodat - sjížděla se sem i tehdejší elita na vyhlášené "betliarské polovačky".

Ty se uskutečňovaly v okolních revírech, které obklopují velký park, ve kterém je kaštiel postavený. Jeho zakladatelem je gróf Leopold Andrássy (1767-1824), park má rozlohu - 80 ha! Jedná se o jeden z nejhezčích anglických parků na území Slovenska, v roce 1978 byl zapsán do seznamu významných historických zahrad světa. Roste tu kupříkladu největší magnólie ve střední Evropě, najdeme tu vzácné stromy a dřeviny, ale i řadu zajímavých staveb, kterými je park protkán.
Více prozrazovat nebudu, nechám vás pokochat se interiéry zámku, alespoň zde ve fotogalerii a loučím se s Vámi - jak jinak, než po maďarsky

Viszlát Marika

fotografie Voľné dielo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=97982

© 2019 Marika Korcová autorské stránky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky